تاریخ زبان فرانسه

فرانسه زبان بزرگان است! فیلسوفان بزرگی مانند دکارت،کلود دبوسی، سارتر،ژرژ بیزه، ماری کوری، پاستور و … همه فرانسوی زبان بودند. فرانسه در دنیای مد و فشن که امروزه مورد پسند تمامی اقشار جامعه است حرفی برای گفتن دارد. زبان فرانسه زبانی نرم و رمانتیک است. اگر برایش وقت بگذارید به راحتی می توانید به زبانی حرف بزنید که در کل دنیا کاربرد دارد. زبان فرانسه، دری است به فرهنگ، ادبیات و هنر.

ادبیات فرانسه بزرگانی مانند مونتسکیو، ولتر، ویکتور هوگو و بسیاری دیگر را به دنیا ارائه داده است. قطعا خواندن آثار این افراد به زبان اصلی، لذتی دیگر دارد. همان که متوجه شدید فرانسه کشور هنر، ادبیات و … است. فرانسه اغلب به عنوان زبان فرهنگ در نظر گرفته می‌شود. یک درس فرانسوی سفری فرهنگی به دنیای مد، هنر، معماری و علم است.

اگر تاریخ خوانده باشید متوجه می شوید که فرانسه کشوری استعمارگر بوده است و در طول تاریخ کشور های زیادی را به تسخیر خود در اورده است، یکی از دلایلی که اکثر کشور های آفریقایی به زبان فرانسوی صحبت می کنند همین مستعمره بودنشان در طول تاریخ است. فرانسوی زبانی است که کشتیرانان استعمارگر آن را به سراسر دنیا منتقل کردند.


کاربرد زبان فرانسه در دنیا

یادگیری فرانسه به شما کمک می کند زبان هایی مانند ایتالیایی، پرتغالی، رومانیایی و حتی انگلیسی را به راحتی فرا بگیرید چرا که منشاء بسیاری از کلمات انگلیسی، کلمات زبان فرانسوی است. توانایی صحبت کردن به هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی کار هر کسی نیست و بسیار کاربردی است برای پیدا کردن شغل در شرکت‌های چند ملیتی که از زبان فرانسوی به عنوان زبان کاری خود استفاده می‌کنند.

فرانسه محبوب ترین مقصد گردشگری جهان است و بازدید کننده های زیادی در سال دارد. توانایی صحبت کردن به زبان فرانسوی حتی کم باعث می‌شود که بازدید از پاریس و تمام مناطق فرانسه از آب و هوای معتدل و قله‌های پوشیده از برف کوه های آلپ و دیدگاه‌هایی در مورد فرهنگ و آداب و رسوم و طرز فکر و روش زندگی فرانسوی، لذت بخش باشد.

زبان فرانسه نیز در هنگام سفر به آفریقا، سوییس، کانادا، موناکو، سیسیل و دیگر جاها می تواند به شما برای برقراری ارتباط کمک کند و کارامد باشد. زبان فرانسه زبان رسمی و کاری سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، یونسکو، کمیته بین‌المللی المپیک، صلیب‌سرخ بین‌المللی و دادگاه‌های بین‌المللی و … است. مهارت در یادگیری زبان فرانسه برای هر کسی که شغلی در سازمان های بین‌المللی داشته باشد ضروری است. فرانسه از دانشجویان علاقه مند به رشته های حقوق، هنر و … استقبال می کند.

20 درصد مردم اوپا با زبان فرانسوی صحبت می کنند و این زبان بعد از انگلیسی مهم ترین زبان قاره سبز است. فرانسوی ها با ظریف کاری و دقیق بودن آثار هنری شان مردم را علاقه مند به یادگیری این زبان می کنند.

فرانسوی شامل زبان کشور هایی چون لائوس و ویتنام و … که قبلا مستعمره فرانسه بودند، می شود. در حال حاظر هم در این کشور ها زبان اداریست اما در میان مردم کمرنگ شده است همچنین لبنان که در سال های اخیر تحت حاکمیت فرانسه بود تنها زبان رسمی اش عربی است اما در قوانین این کشور آمده که از زبان فرانسوی هم در بعضی جاها استفاده شود. شماری از لبنانی ها زبان فرانسوی را به عنوان زبان دوم خود قبول دارند و در مدارس در کنار عربی و انگلیسی، فرانسوی را نیز تدریس می کنند.


کاربرد زبان فرانسوی در ایران

در ایران هم زبان فرانسوی مورد توجه است و بعد از انگلیسی محبوب ترین زبان است و از عصر صفوی در ایران رواج داشته است. در زمان قاجار که بسیاری از رجال سیاسی برای ادامه تحصیل به فرانسه می‌رفتند، بسیاری از واژه‌های فرانسوی از طریق قوانین حقوقی وارد ایران شد و امروزه نیز در زبان فارسی بسیاری از این کلمات مورد استفاده واقع می شود. تسلط به این زبان در کشور ما برای یافتن شغل بسیار مفید است.

شغل هایی که با یادگیری این زبان می توانید در آن ها فعالیت کنید شامل مترجمی، کار در آژانس های هواپیمایی، مدرس زبان فرانسوی و … است.


در مورد ساختار زبان فرانسوی

الفبای زبان فرانسوی بر اساس الفبای لاتین است و بیست و شش حرف ساده دارد. افزون بر حرف‌های ساده، حرف ترکیبی «œ» و حرف‌های زبَرنشانه‌دار «à â è é ê ë î ï ô û» نیز در نوشتار این زبان به کار می‌روند. ۸۵ درصد کلمات زبان فرانسوی از لاتین، ۱٫۵ درصد از آلمانی، ۰٫۱ درصد از عربی، ۰٫۱ درصد از اسکاندیناوی، ۱۲ درصد از اسپانیایی و ایتالیایی و انگلیسی و باقی زبان‌ها گرفته شده‌است.


ویژگی‌های گرامری زبان فرانسه

زبان فرانسه از نظر ریشه‌ای نقاط اشتراک زیادی با زبان لاتین دارد. بعضی از مهمترین ویژگی‌های گرامری این زبان عبارتند از:

مذکر یا مونث بودن

در زبان فرانسه اسامی همیشه جنسیت گرامری دارند. این جنسیت می‌تواند مذکر یا مؤنث باشد. گذشته از آن حالت جمع نیز به صورت یک جنسیت سوم در این زبان شناسایی می‌شود. جنسیت اسامی را در ساده‌ترین حالت می‌توان از حروف تعریف آنها شناسایی کرد. حرف تعریف le نشان دهنده اسامی مذکر، حرف تعریف la نشان دهنده اسامی مؤنث و حرف تعریف les نشان دهنده اسامی جمع است.

جگونه اسم ها را جمع می بندند؟

ساختار گرامری حالت جمع برای اسامی به زبان انگلیسی بسیار نزدیک است. در زبان فرانسه هم مانند انگلیسی در یک قاعده کلی برای ساختن حالت جمع یک اسم به آن پسوند s- اضافه می‌کنیم. این قاعده البته دارای استثناهایی هم هست. همچنین تخصیص‌گر به کار رفته با اسم جمع به صورت جمع می‌آید.

حرف تعریف در فرانسوی

در زبان فرانسه مانند زبان ایتالیایی سه نوع از حروف تعریف وجود دارد. «حروف تعریف معرفه»، «حروف تعریف نکره» و «حروف تعریف جزئی یا مقداری». حروف تعریف معرفه برای اسامی‌ای به کار می‌رود که برای مخاطب شناخته شده است. حروف تعریف نکره برای اسامی‌ای به کار می‌رود که برای مخاطب ناشناخته است یا شناخت آن اهمیتی ندارد و حروف تعریف جزئی یا مقداری برای اشاره به مقادیری از کمیت‌های شمارش‌پذیر یا شمارش‌ناپذیر به کار می‌روند. در زبان فرانسه در نتیجهٔ هم‌نشینی حروف اضافه با حروف تعریف چهار تکواژ مرکب (au, aux, du, des) به وجود می‌آید. همچنین بسته به خصوصیات آوایی اسم یا صفتی که بعد از این حروف تعریف آورده می‌شود ممکن حذف(élision) یا پیوند(liaison) رخ دهد.

ضمیرها

در جمله‌هایی از لحاظ معنایی نیازی به حضور ضمیر فاعلی یا مفعولی در ساختار جمله نیست (مانند جمله «باران می‌بارد») یا مخاطب از روی صرف فعل می‌تواند به آن پی ببرد و حذف ضمیر ضربه‌ای به ساختار دستوری جمله نمی‌زند (مانند حذف ضمیر «من» در جملهٔ «ایرانی هستم») زبانهایی که ضمایر فاعلی و مفعولی را در چنین موقعیتهای حذف اجباری یا اختیاری می‌کنند به اصطلاح می‌گویند ضمیرانداز. اگر زبانی به درجه‌ای ضمیرانداز باشد که تنها اجازهٔ حذف ضمیر فاعلی و نه مفعولی را بدهد به آن فاعل تهی می‌گویند.

اکثر زبانهای هند و اروپایی مانند فارسی و همه زبان‌های رومی‌تبار به جز فرانسوی دستکم فاعل تهی هستند. زبان فرانسوی نیز تا قرن ۱۶ زبانی فاعل تهی بوده است اما پس از آن شبیه اکثر زبانهای مدرن ژرمنی از جمله انگلیسی غیر ضمیرانداز شده است.


منبع : https://charbzaban.com و https://zabannegar.com